:: wzmianki w gazetach o DPS
W muzeum Zbiory Historyczne Ziemi Wadowickiej


Mieszkańcy Domów Opieki Społecznej z ul. Parkowej, i ul. Pułaskiego w Wadowicach oraz z DPS z Izdebnika są autorami prac wystawionych w muzeum Zbiory Historyczne Ziemi Wadowickiej. Ekspozycja dzieł, którą zatytułowano "My też potrafimy", jest pierwszą tego typu zbiorową prezentacją w Wadowicach.
Na wystawie, w dwóch salach, można obejrzeć ciekawe prace plastyczne, szkice, gobeliny, hafty, a także wyroby z gliny. Mieszkańcy Domów Opieki Społecznej wykonali je głównie podczas spotkań w ramach terapii zajęciowej.
- Wystawa jest jednym ze sposobów integracji mieszkańców kilku domów. Ekspozycja jest związana także z 40-leciem naszego DPS, które obchodzimy w tym roku - mówi Krzysztof Szcześniewski, dyrektor DPS z ul. Parkowej w Wadowicach.
-Wystawiając prace, chcemy pokazać, że ludzie starsi, o różnym stopniu sprawności potrafią tworzyć wspaniale prace.Jedna z autorek, Ewa Płowucha mówi: - Haftuję tylko jedną ręką, gdyż drugą mam niesprawną. Nie jest to trudne, muszę tylko prosić koleżanki o nawlekanie igły.
Rezydenci są zadowoleni, że ich dokonania zostały pokazane szerszemu gronu.- Wyszywamy dla przyjemności. Mamy satysfakcję, gdy przychodzą znajomi i chwalą nasze prace - mówi Henryk Borkowski.
- Cieszymy się, że teraz jeszcze więcej ludzi może je obejrzeć. To człowieka podbudowuje - dodaje Władysław Pająk.
Na wystawie nie brakuje też świątecznych kart wykonanych przez mieszkanki DPS z Izdebnika. Natomiast jednymi z najciekawszych prac są dzieła malarskie Jerzego Żebrowskiego z DPS przy ul. Pułaskiego w Wadowicach. - W naszym domu przebywają osoby ze schorzeniami układu nerwowego. Często prace odzwierciedlają stan psychiczny ich autorów - mówi Monika Kwaśny, kierownik Działu Terapeutycznego w DPS przy ul. Pułaskiego w Wadowicach. - Tytuł wystawy ma przypominać, że w DPS-ach mieszkają ludzie wartościowi, mimo że cierpią na różne dolegliwości.
Wystawę w muzeum Zbiory Historyczne Ziemi Wadowickiej można oglądać do 23 września.

(BEA)

Dziennik Polski - 11 września 2000


Powrót do strony głównej"Jak mam iść przed siebie,
skoro nie wiem w którą patrzeć stronę?"

John Lennon
© 2000-2018 Marcin Guzik