:: wzmianki w gazetach o DPS
Niech będą radośni


Dom Pomocy Społecznej przy ul Parkowej w Wadowicach obchodził uroczyście 40 rocznicę swego powstania. Z tej okazji ks. kardynał Franciszek Macharski odprawił w kaplicy w DPS mszę św w intencji rezydentów i pracowników.
-Cieszę się, że tak dobry dom działa na terenie naszej gminy - powiedziała burmistrz Wadowic Ewa Filipiak - Chciałabym, aby pracownicy traktowali swoje zajęcie jako misję, tak jak to robią do tej pory - Pragnęlibyśmy, żeby mieszkańcy, którzy czasami stąd wyjeżdżają, mogli powracając powiedzieć - wracamy do naszego domu - dodała Barbara Pindel-Polaszek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wadowicach.
Po otwarciu Domu w 1960 r. znalazło tu miejsce 100 mieszkańców. W ciągu 40 lat przez DPS przewinęło się 200 pracowników i 600 rezydentów. Obecnie najdłużej mieszkającą osobą, bo od 1964 r., jest Józef Wybraniec. Jednym z najciekawszych pensjonariuszy jest Józef Marion, kapral, uczestnik kampanii wrześniowej i bitwy o Monte Cassino. Natomiast najstarszym mieszkańcem jest Władysław Paleczny, który ma 93 lata. Dom zamieszkiwało tez 14 małżeństw, z czego 7 zawarto właśnie w DPS-ie.
Od 1 stycznia 1999 r. w wyniku nowego podziału administracyjnego kraju DPS przeszedł pod starostwo powiatu wadowickiego. Obecnie trwa dobudowa pionów sanitarnych, gdzie znajdą się nowe łazienki dla mieszkańców. W 1996 r. powstała tu kaplica, w której każdej niedzieli karmelici odprawiają mszę dla mieszkańców. - Już dzisiaj musimy przygotowywać dom dla seniorów, którzy przyjdą za kilkanaście lat i których wymagania będą wyższe, gdyż standard życia się podnosi. Pragniemy zapewnić naszym obecnym i przyszłym pensjonariuszom jak najlepszą opiekę i umożliwić im aktywne wykorzystanie czasu wolnego, co zrekompensuje im niedostatki ostatniego etapu życia. Chcemy udowodnić, że pensjonariusze DPS-u nie muszą być smutni - powiedział dyrektor DPS-u przy ul. Parkowej Krzysztof Szcześniewski.

(BEA)

Dziennik Polski - 17 listopada 2000


Powrót do strony głównej"Absolutna czystość nie jest z tego świata."

Mieczysław Jastrun
© 2000-2018 Marcin Guzik