:: wzmianki w gazetach o DPS
My też potrafimy


Wczoraj w muzeum Zbiory Historyczne Ziemi Wadowickiej została otwarta wystawa prac plastycznych pensjonariuszy trzech domów pomocy społecznej z terenu powiatu wadowickiego. Kilkadziesiąt eksponatów wykonali mieszkańcy dwóch wadowickich DPS-ów, z ulicy Parkowej i z ul. Pułaskiego, oraz z DPS w Izdebniku.
W dwóch największych salach wystawowych do 23 września można oglądać m.in. obrazy, gobeliny, rzeźby hafty wykonane przez osoby niepełnosprawne lub w podeszłym wieku.
- Te prace powstają podczas tzw. terapii zajęciowej , którą prowadzimy codziennie, a jej efekty plastyczne nie są często pokazywane na zewnątrz - mówi Monika Kwaśny, kierownik działu terapeutyczno-socjalnego w DPS przy ul. Pułaskiego. - Od nas najsłynniejszym jest jest Jerzy Żebrowski, który m.in. w marcu brał udział w wystawie Wadowickie Środowisko Plastyczne 2000. Tutaj wisi kilka jego prac - powiedziała kierowniczka.
Elżbieta Józefiak, pracownik socjalny z DPS przy ul. Pułaskiego wyjaśniła najtrafniej po co jest ta wystawa i jakie ma znaczenie: - Myślę, że wadowiczanie mogą tutaj zobaczyć, że choroba i starość nie przeszkadzają w tworzeniu i to pięknym tworzeniu. Ta wystawa, jest także po to by zmienić stereotyp pensjonariusza domu pomocy, od izolowanego od środowiska i bezczynnego. Oni potrafią wykonywać wspaniałe rzeczy.
Robią to starannie i bardzo dokładnie. Są niezwykle pracowici. Poza tym to wydarzenie jest ważne dla samych wystawiających. Oni to przeżywają i traktują jak zaszczyt. Żyją tylko tą wystawą od kilku dni. - powiedziała Elżbieta Józefiak.
Zbiory historyczne po raz trzeci udostępniły swoje salę dla prac mieszkańców domów pomocy społecznej.
- Pierwsza tego rodzaju wystawa odbyła się pod koniec 1996 r. Potem, w 1997r. wystawialiśmy indywidualne prace Jerzego Żebrowskiego - mówi Piotr Wyrobiec, dyrektor ZHZW. - Myślę, że należy je organizować częściej poza domami pomocy, by pokazać, że DPS-y to nie tylko przechowalnie dla ludzi zepchniętych przez chorobę, starość na margines społecznego życia - powiedział dyrektor.
Dom Pomocy Społecznej przy ul. Parkowej w Wadowicach podczas wczorajszego wernisażu obchodził także 40-lecie istnienia. Dzisiaj mieszka w nim 92 pensjonariuszy, których średnia wieku przekracza 75 lat.
Po otwarciu wystawy na ul. Kościelnej w Wadowickim Domu Kultury rozpoczął się coroczny już bal, w którym wzięli udział mieszkańcy sześciu domów pomocy społecznej z terenu byłego województwa Bielskiego.
W otwarciu wystawy wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządów powiatowego i gminnego.

Grzegorz Spisak

Gazeta Krakowska - 7 września 2000


Powrót do strony głównej"Liście spadają dookoła,
to znak, że czas wyruszyć w drogę."

Jimmy Page i Robert Plant
© 2000-2018 Marcin Guzik